U boku dobrego Papieża

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 645085
29,90 zł
2,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju świadectwo człowieka stojącego najbliżej św. Jana XXIII. Jest zapisem rozmów z jego osobistym sekretarzem, kardynałem Lorisem Capovilla, który opowiada o wspólnej posłudze i przyjaźni z jednym z najbardziej niezwykłych ludzi współczesnego Kościoła. Ksiądz Capovilla od pół wieku wiernie przechowuje pamięć o dziesieciu latach pracy u boku Giuseppe Roncallego, najpierw w Wenecji, a potem w Rzymie. Po dzień dzisiejszy kard. Capovilla jest punktem odniesienia dla każdego, kto pragnie dogłębnie poznać postać tego papieża.

Staje przed wami onieśmielony stary człowiek, stary Włoch, który jest księdzem od siedemdziesięciu jeden lat. Nie stoi przed wami osobisty sekretarz papieża. Jana. To za dużo powiedziane, w tonie nazbyt oficjalnym. Lepiej powiedzieć, ze byłem – i nadal jestem – jego towarzyszem broni, jak sam mnie określał; człowiekiem zaufanym i pracującym, złotą rączką, wykonawcą powinności wynikających z litości, miłości, uprzejmości, obecności – jednym słowem: anonim, który modli się i cierpi ze swoim Dominus et Pater, łamie z nim chleb, słucha, rozważa, milczy.

kardynał Loris Capovilla

Kardynał Loris Capovilla urodził się 14 pazdziernika 1915 r. w miejscowosci Pontelongo. Święcenia kapłańskie przyjął wroku 1940 w archidiecezji Wenecji. Z kardynałem Roncallim współpracował i przyjaźnił się od czasu pełnienia przez niego urzędu arcybiskupa patriarchy Wenecji.

Był najbliższym współpracownikiem papieża. Jana XXIII jako jego osobisty sekretarz od czasu wyboru kardynała Roncallego na Stolicę Piotrową w1958 r. do jego śmierci w 1963 r. W 1967 r. został biskupem diecezji Chieti Vasto. W 1971 r. mianowany prałatem w Loreto i tytularnym arcybiskupem Mesembrii. 12 stycznia 2014 r. papież Franciszek zapowiedział, ze arcybiskup Capovilla zostanie wyniesiony do godności kardynalskiej na konsystorzu w dniu 22 lutego, na co sam Arcybiskup zareagował słowami: „Jest to oznaka uznania dla tych tysięcy kapłanów na całym świecie, którzy żyją w milczeniu, ubóstwie i posłuszeństwie, szczęśliwi ze mogą służyć Bogu i pokornym ludziom potrzebującym, jak nieustannie powtarza papież Franciszek, czułości, przyjaźni, szacunku i miłości”.

Kardynał Capovilla mieszka w miejscowości Sotto il Monte Giovanni XXIII, gdzie znajduje się dom i muzeum św. Jana XXIII.

Specyfikacja
Podtytuł Świadectwo osobistego sekretarza Ojca Świętego Jana XXIII
ISBN 978-83-7864-508-5
Okładka miękka, skrzydełka
Liczba stron 208
Wymiary 145 x 205 mm
Autor kard. Loris Capovilla
Rok wydania 2014
Znaczniki produktu