Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Ikona Chrystus Odkupiciel. Pantokrator

  Wydawnictwo: San Gabriele
  Kod katalogowy: 059365
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Chrystus Odkupiciel. Pantokrator autorstwo: klasztor Hilandar (ok. 1260 r.).

  Domowa kolekcja najpiękniejszych ikon.

  Wyjątkowa okazja, by w Państwa domu znalazła się kolekcja znakomicie wykonanych reprodukcji sześciu wspaniałych ikon. Oryginalność ikon nie zawiera się jedynie w artystycznym wyrazie. Według tradycji ikona jest miejscem, gdzie Bóg jest obecny i dostępny, jest okazją, by „dotknąć poły jego płaszcza”. W kolejnych numerach katalogu prezentować będziemy jedną ikonę z kolekcji. Do każdej ikony z kolekcji dołączymy broszurę, która przedstawi jej historię, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżać się do Boga.

  Ikona Chrystus Odkupiciel powstała w serbskim klasztorze Hilandar na świętej Górze Athos około 1260 roku. Należy do klasycznych w ikonografii. Chrystus przedstawiony jest na nim jako Pantokrator, czyli Wszechwładca, Pan wszystkiego.

  Chrystus Pantokrator prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców błogosławiącej dłoni nawiązuje do monogramu Chrystusa wywodzącego się z greki: IC XC. Palec wskazujący oraz zgięty środkowy przypominają litery IC. Ukośnie skrzyżowany kciuk i palec serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC.

  Zamknięta księga Pisma trzymana przez Pana symbolizuje naukę przekazaną przez Niego swoim uczniom. On, będący żywym Słowem Ojca, przychodzi w opisywanej ikonie jako Ten, który nasyca głód człowieka.

  Chrystus przedstawiony jest na wizerunku jako dojrzały mężczyzna o niezwykłej godności i dostojeństwie, o łagodnym, pełnym miłosierdzia spojrzeniu, odziany w tunikę w odcieniach purpury wskazującą na Wcielenie i odkupieńczą misję - ofiarę krzyżową, oraz w szatę wierzchnią w kolorze zieleni symbolizującą nowe przymierze przywracające człowiekowi nadzieję, życie wieczne, obecność Ducha Świętego. Pasek, który widzimy po lewej stronie tuniki, świadczy o bóstwie Jezusa.

  Reprodukcja wykonana na drewnie. Wymiary to: 15x21x1,5 cm. Boki złocone, każda ikona owinięta materiałem ze złotej satyny. Wraz z ikoną otrzymają Państwo broszurę, która przedstawi historię ikony, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżyć się do Boga.

  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *