Ikona Chrystus Odkupiciel. Pantokrator

49,90 zł
Dostępność: Brak w magazynie
Więcej informacji
Numer katalogowy 059365

Chrystus Odkupiciel. Pantokrator autorstwo: klasztor Hilandar (ok. 1260 r.).

Domowa kolekcja najpiękniejszych ikon.

Wyjątkowa okazja, by w Państwa domu znalazła się kolekcja znakomicie wykonanych reprodukcji sześciu wspaniałych ikon. Oryginalność ikon nie zawiera się jedynie w artystycznym wyrazie. Według tradycji ikona jest miejscem, gdzie Bóg jest obecny i dostępny, jest okazją, by „dotknąć poły jego płaszcza”. W kolejnych numerach katalogu prezentować będziemy jedną ikonę z kolekcji. Do każdej ikony z kolekcji dołączymy broszurę, która przedstawi jej historię, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżać się do Boga.

Ikona Chrystus Odkupiciel powstała w serbskim klasztorze Hilandar na świętej Górze Athos około 1260 roku. Należy do klasycznych w ikonografii. Chrystus przedstawiony jest na nim jako Pantokrator, czyli Wszechwładca, Pan wszystkiego.

Chrystus Pantokrator prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców błogosławiącej dłoni nawiązuje do monogramu Chrystusa wywodzącego się z greki: IC XC. Palec wskazujący oraz zgięty środkowy przypominają litery IC. Ukośnie skrzyżowany kciuk i palec serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC.

Zamknięta księga Pisma trzymana przez Pana symbolizuje naukę przekazaną przez Niego swoim uczniom. On, będący żywym Słowem Ojca, przychodzi w opisywanej ikonie jako Ten, który nasyca głód człowieka.

Chrystus przedstawiony jest na wizerunku jako dojrzały mężczyzna o niezwykłej godności i dostojeństwie, o łagodnym, pełnym miłosierdzia spojrzeniu, odziany w tunikę w odcieniach purpury wskazującą na Wcielenie i odkupieńczą misję - ofiarę krzyżową, oraz w szatę wierzchnią w kolorze zieleni symbolizującą nowe przymierze przywracające człowiekowi nadzieję, życie wieczne, obecność Ducha Świętego. Pasek, który widzimy po lewej stronie tuniki, świadczy o bóstwie Jezusa.

Reprodukcja wykonana na drewnie. Wymiary to: 15x21x1,5 cm. Boki złocone, każda ikona owinięta materiałem ze złotej satyny. Wraz z ikoną otrzymają Państwo broszurę, która przedstawi historię ikony, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżyć się do Boga.