-11%

Tajne Archiwum Watykańskie

Janusz Rosikoń
Rosikon Press
Special Price 79,90 zł   Normalna cena 89,90 zł Oszczędzasz 10 zł
Najniższa cena z 30 dni: 79,90 zł
Dostępność: W magazynie
Więcej informacji
ISBN 978-83-62981-06-9
Numer katalogowy 981069
Wymiary 195 x 255 mm
Okładka twarda, obwoluta
Ilość stron 352
Rok wydania 2020

Najbardziej intrygująca książka w dorobku Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia!

Autorzy wchodzą do środka jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie – Tajnego Archiwum Watykańskiego. Opowiadają o jego burzliwej historii oraz docierają do przechowywanych tam unikalnych dokumentów. Dzięki temu przybliżają nam z mało znanej strony kulisy najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z dziejów Kościoła, takich jak np. proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, działalność inkwizycji, proces Galileusza czy postawa Piusa XII wobec Holokaustu. Odbywają podróże do kilkunastu krajów, docierając do miejsc opisywanych w dokumentach oraz spotykając się z wieloma historykami. Efektem ich kilkuletniej pracy jest błyskotliwie napisana książka, ilustrowana wieloma unikalnymi zdjęciami. Obowiązkowa lektura dla tych, których pasjonują zagadki historii.

Wyjątkowość tajnego archiwum watykańskiego nie polega na tym. że jest to największe archiwum na świecie, ale na tym, że jest ono najbardziej uniwersalne, ponieważ zawiera dokumenty dotyczące całego świata.

Bp Sergio Pagano,
prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego

Na historii kościoła ciążą stronnicze opinie, ideologiczne deformacje lub ewidentne kłamstwa, ale większość katolików nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Ta książka obala fałsz „czarnych legend" historii, sięgając do najlepszych źródeł - dokumentów przechowywanych w Tajnym Archiwum Watykańskim i specjalistów, którzy je badali.

Włodzimierz Rędzioch,
Inside the Vatican

Przepiękna książka o ważnych momentach w historii kościoła, które zostały opisane przez Grzegorza Górnego na podstawie archiwaliów watykańskich i mistrzowsko zilustrowane przez Janusza Rosikonia. Uczta duchowa i estetyczna.

Wojciech Roszkowski,
historyk

To nie jest turystyczna przechadzka po watykańskich archiwach i odkurzanie starych manuskryptów. To niezwykle barwna (dosłownie!) opowieść o pełnej tąpnięć, trzęsień ziemi i potężnych zawirowań historii Kościoła. „Bramy piekielne go nie przemogą” - obiecał Jezus. Co to znaczy? Strategią Kościoła jest ekspansja, nie ewakuacja. Dziennikarskie śledztwo trwa, a Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń doskonale zdają sobie sprawę z tego, że „aby poddać minione dzieje sprawiedliwej ocenie, należy najpierw poznać rzetelnie fakty”.

Marcin Jakimowicz,
Gość Niedzielny

Kościół w swoim ziemskim wymiarze kojarzy się z tajemnicą. Tajemnica domaga się wyjaśnienia, choć ta prawdziwa wielka Tajemnica pozostaje poza zasięgiem naszego ludzkiego poznania. W książce o watykańskim archiwum znaleźć można wiele trafnie rozwiązanych zagadek, a także wiele oryginalnych spostrzeżeń o sprawach owianych tajemnicą. A często zakłamanych za sprawą „czarnej legendy”, która towarzyszy Kościołowi przez wieki. Pasjonująca lektura wsparta znakomitą dokumentacją wizualną.

Krzysztof Zanussi,
reżyser