Luisa Piccarreta. Księga nieba i życie w woli Bożej, ks. Marcello Stanzione, s. 192
Luisa Piccarreta (ur. 23 kwietnia 1865; zm. 4 marca 1947) – włoska tercjarka dominikańska, jedna z największych mistyczek XX wieku! W 1881 roku objawił się jej Jezus, który przekazał jej cierpienia korony cierniowej. Od tamtej chwili aż po śmierć Luiza przeżywała w swej duszy i na ciele Mękę Chrystusa. Całe jej życie upłynęło w ciszy, w cierpieniu i na modlitwie: przez sześćdziesiąt lat pozostawała na swoim łożu cierpienia, wiele godzin dziennie pogrążona w głębokiej kontemplacji. Od chwili pierwszego objawienia jej pokarmem była praktycznie tylko Eucharystia. Od 1899 r. Luisa zaczęła zapisywać w dzienniku orędzia otrzymywane podczas objawień: pierwsze cztery tomy zostały opublikowane w roku 1930. Zmarła w opinii świętości. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Fascynująca książka Marcello Stanzione opowiada o jej życiu i objawieniach.
Teresa Musco. Stygmaty, objawienia, przepowiednie, Vinzenzo Speziale, s. 192
Włoszka Teresa Musco w październiku 1968 roku poczuła ogromny ból w dłoniach, bała się... Nagle usłyszała mocne pukanie do drzwi i ujrzała „wysokiego, niezwykle przystojnego mężczyznę". Intuicyjnie upadła na kolana, On zaś powiedział: „Będziesz jak Ja... nie przestawaj być żertwą ofiarną, nie zwlekaj. Cierpienie, które prowadziło cię na Kalwarię, teraz zabieram od ciebie, ale zostawiam ci moje rany. Czy chcesz iść za Mną?". Teresa z głębi serca odpowiedziała: „Tak!"... Została obdarzona stygmatami, nadprzyrodzonymi wizjami oraz darem proroctwa. Zmarła w 1976 roku, przeżywszy 33 lata - dokładnie tak, jak zostało jej objawione i co wcześniej sama przepowiedziała.
Marta Robin. Stygmaty, ofiara, mistyka, s. 96
Uważana jest za najbardziej fascynującą francuską mistyczkę XX wieku. Przez pięćdziesiąt lat nie jadła, nie pila, nie spała, dając nadzwyczajne świadectwo życia poświęconego Bogu, w cierpieniu ofiarowanym za zbawienie grzeszników.
Marta Robin, założycielka Ognisk Miłości, swoim nadzwyczajnym apostolstwem fascynowała nie tylko wierzących, ale nawet ateistów i agnostyków, którzy odwiedzali ją w pokoju, gdzie leżała sparaliżowana. Pomimo swej tajemniczej choroby Marta potrafiła udzielać rad i pomagać swą mądrością potrzebującym. Wszystkie cierpienia przyjmowała z miłości do Jezusa i do grzeszników.
Teresa Neumann. Mistyczka i stygmatyczka, Irene Corona, s. 80
Sługa Boża Teresa Neumann (1898-1962), której proces kanonizacyjny jest w toku, to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w dziejach współczesnego Kościoła. Prosta mieszkanka niemieckiej wioski Konnersreuth doświadczała ekstatycznych wizji, które zostały udokumentowane na taśmie filmowej i w nagraniach dźwiękowych. Odkąd otrzymała stygmaty, przez 36 lat, aż do śmierci nie jadła ani nie piła, przyjmowała jedynie Eucharystię. Zadziwiała profesorów wyższych uczelni swoją znajomością wymarłych starożytnych języków, których nigdy wcześniej się nie uczyła. Otrzymała również dar proroctwa, m.in. zapowiedziała klęskę i upadek nazistowskich Niemiec. Najsłynniejsze z jej proroctw odnoszą się do narodów Europy i świata, w tym także do Polski, dla której Teresa Neumann przepowiedziała wielką przyszłość…
Antonio Ruffmi. Wielki stygmatyk XX wieku, Anna Maria Turi, s. 176
Pewnego sierpniowego dnia 1951 roku Antonio Ruffini, rzymianin, mąż i ojciec, 44-letni kierowca i handlowiec przeżył coś, co na zawsze zmieniło jego życie. Tuż przy via Appia, po wcześniejszym spotkaniu z Maryją, otrzymał stygmaty na dłoniach. Po pewnym czasie znamiona męki Chrystusa pojawiły się na jego stopach, boku i głowie. Stygmaty byty wielokrotnie badane przez lekarzy z włoskich klinik. Nikt nie potrafił wytłumaczyć ich pochodzenia ani faktu, że nie znikają, nie zabliźniają się, w rany nie wdaje się zakażenie, a krew płynie z nich w określonych okresach roku.
Ukrzyżowana z Valdarno. Historia Nelli Pratesi, Giancarlo Baldini, s.128
Historia niezwykłego życia Nelli Pratesi, pokornej i prostej kobiety z toskańskiego Valdarno, która otrzymała stygmaty na nadgarstkach, na stopach i klatce piersiowej. Mieszkała w małym domu w miejscowości Stagi di Faella, gdzie przeżywała swoją Golgotę aż do odejścia do Nieba w dniu 23 marca 1958 roku.
Jezus wybrał ją po to, aby jej „nieuzasadnione” cierpienie było dla wszystkich świadectwem dzieła zbawienia. Ta skromna, niewykształcona, dobra kobieta przyjęła z miłości niesamowite cierpienia na ciele i duszy, ofiarując je Bogu jako wynagrodzenie za zło i grzech ludzi.
Autor opowiada o życiu Nelli za pośrednictwem jej Dziennika, spisanego przez nią na polecenie biskupa, oraz dziennika zredagowanego przez jej spowiednika i kierownika duchowego, ks. Aldo Romoliego.
Siostra Józefa Menendez. Stygmaty, ofiara, wizje i orędzia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Vinzenzo Speziale, s. 128
Książka przedstawia postać, mistyczne doświadczenia i objawienia udzielone Służebnicy Bożej siostrze Józefie Menendez, hiszpańskiej zakonnicy zmarłej w 1923 roku, obdarzonej stygmatami i doświadczającej nadprzyrodzonych wizji. W czasie tych wizji otrzymała od Pana Jezusa orędzia, w których ukazał On swoje Najświętsze Serce jako jedyny ratunek dla człowieka.
Siostra Józefa była 15 lat starsza od siostry Faustyny Kowalskiej i swoją misją szerzenia kultu Serca Jezusowego niejako poprzedziła wielkie orędzie Miłosierdzia Bożego. Podobnie jak polska święta, również siostra Menendez swoje wizje i doświadczenia mistyczne spisywała na wyraźne życzenie matki przełożonej i samego Jezusa. Podobnie też jak siostra Faustyna zmarła w wieku 33 lat.