Salon malarzy polskich Henryka Frista (1885-1939)

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 641186
49,90 zł
24,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Wydawnictwo pocztówek krakowskich artystycznych i patriotycznych

Barwnie ilustrowana książka upamiętnia i przedstawia dorobek wyjątkowego wydawnictwa: Salonu Malarzy Polskich przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Salon ów był już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictwem - w tamtym czasie jednym z największych. Firmę w 1885 roku założył przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia Henryk Frist, który zajmował się działalnością wydawniczą, a ponadto handlem i wyceną dzieł sztuki. Po śmierci Henryka Frista w 1920 r. właścicielami firmy „Salon Malarzy Polskich" zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist.

W książce - wydanej w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości - zaprezentowano wyjątkową kolekcję reprodukcji pocztówek zgromadzonych przez Henryka Frista i jego kontynuatorów.

Krótka historia pocztówki „Salonu Malarzy Polskich” w Krakowie

Salon wydawał karty pocztowe z reprodukcjami malarstwa polskiego oraz pocztówki o charakterze patriotycznym. Oprócz tego Salon wydawał pocztówki z widokami miast, górskimi pejzażami oraz pocztówki okolicznościowe.

Największy rozkwit pocztówki nastąpił od lat 90-tych XIX wieku. Na przełomie wieków karta pocztowa stała się środkiem komunikacji międzyludzkiej. Swoje pocztówki miały miasta, a nawet małe wioski. Karta pocztowa została podzielona na rewers i awers: Rewers - strona adresowa, Awers - przeznaczony wyłącznie na korespondencję.

Gdy karty pocztowe zaczęto przyozdabiać ilustracjami, zajmowały one mały fragment awersu, a z czasem ilustracje zajęłaby cały awers. Przepisy pocztowe nie zabraniały zapisywania ilustracji. Nie wolno było natomiast umieszczać korespondencji na stronie adresowej (rewersie) karty pocztowej, o czym informowały drukowane napisy: tylko na adres (Nur fur die Adresse).

Rok 1905 to wprowadzenie przez Światowy Związek Pocztowy znormalizowanego wyglądu kart pocztowych. Ustalono wówczas pionowy podział rewersu na dwie strefy: strona prawa rewersu tylko na adres, lewa - na korespondencję. Awers karty pocztowej zajęła ilustracja. (…)

fragmenty wstępu

Specyfikacja
ISBN 978-83-7864-118-6
Okładka twarda
Liczba stron 232
Wymiary 210 x 300 mm
Autor Aleksander B. Skotnicki
Autor Marek Sosenko
Rok wydania 2018
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również:

Życie Jezusa Chrystusa

69,00 zł 49,00 zł

Na trudne dni

19,90 zł 14,90 zł

Wędzenie ryb

24,90 zł 9,90 zł

Tradycyjne wędzenie

24,90 zł 9,90 zł

Grill. Domowy wyrób

39,90 zł 9,90 zł