Resortowe dzieci. Biznes

Wydawnictwo: Fronda
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 794269
59,90 zł
49,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Jakie są korzenie biznesu III RP? Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy też wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi?
Dziennikarskie śledztwo oparte o materiały IPN zadaje kłam legendzie o spontanicznej transformacji gospodarczej Polski. Służby specjalne rozpoczęły demontaż socjalizmu i wybrały latynoamerykański model terapii szokowej. Do kontaktów z dr. Jeffreyem Sachsem, nazywanym później „ojcem polskiej transformacji”, oddelegowały oficera wydziału VIII SB.
Niewidzialną rękę rynku z czasów planu Balcerowicza okrywały mankiety resortowego munduru.

Poznamy błyskotliwych wizjonerów wolnego rynku, budowniczych finansowych potęg i rodzinnych korporacji biznesowych. Tylko niektórzy z nich ujawnili swoją współpracę ze służbami specjalnymi i przyznają się do niej otwarcie w Wikipedii. Większość gorliwie zaprzecza w stylu „paliłem, ale się nie zaciągałem”, nie pamięta żadnych faktów, albo deklaruje, że nie chce do nich wracać pamięcią. Niektórzy z bohaterów książki znaleźli się w niej ze względu na współpracę swoich rodziców z SB. Stawiamy pytanie, na ile ten fakt wpłynął na ich sukcesy finansowe?
To nieprawda, że pierwszy milion trzeba było ukraść. Wystarczyło być wytypowanym przez służby specjalne PRL-u.

W roku 2018, na podstawie listy 100 najbogatszych Polaków, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli portret polskiego miliardera. Najbogatsi Polacy, którzy byli agentami SB albo członkami PZPR, mają majątek o 73 proc. wyższy od tych, którzy w PRL-u nie startowali. Przypadek? Zapewne. Ale umiejętnie sterowany.

Specyfikacja
ISBN 978-83-8079-426-9
Okładka miękka
Liczba stron 554
Wymiary 150 x 210 mm
Autor Dorota Kania
Autor Jerzy Targalski
Autor Maciej Marosz
Rok wydania 2019
Znaczniki produktu
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: