Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Przewodnik po Mszy świętej

  Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
  Kod katalogowy: 641049
  Dostępność: W magazynie
  i h
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  To zupełnie wyjątkowa książka o Mszy świętej. Autor, benedyktyński mnich z Opactwa Matki Bożej w Fontgombault, prowadzi nas drogami Eucharystii, sygnalizując wszystkie ważne momenty duchowości, doktryny, symboliki. Dzięki informacjom historycznym cały czas czujemy się wewnątrz długiej tradycji modlitwy, ucząc się brać udział we Mszy jakby z wszystkimi wcześniejszymi pokoleniami wierzących.

  W języku polskim nie było dotąd książki, która w sposób tak przystępny i pogłębiony pokazywałaby jedność liturgii na tle jej różnorodności: czytelnik poznaje zarówno starą tradycję rytu rzymskiego (tzw. formę nadzwyczajną), jak i jej odmiany (np. zwyczaj dominikański), ryty wschodnie z Liturgią św. Jana Chryzostoma oraz zwyczajną formę rytu rzymskiego. Ta książka to na pewno jeden niezbędników współczesnego katolika.

  Przewodnik zawiera objaśnienie części stałych Mszy według mszału wydanego w 1962 r. przez bł. Jana XXIII (stanowiącego nadzwyczajną formę rytu rzymskiego) z dodaniem komentowanych tekstów mszału z 1969 r. (w formie zwyczajnej rytu rzymskiego), mszałów: lyońskiego i dominikańskiego oraz liturgii św. Jana Chryzostoma.

  Książka ukazała się w koedycji z wydawnictwem Dębogóra.

  Wprowadzenie

  Według wyrażenia Soboru Trydenckiego, powtórzonego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, Chrystus ustanowił ofiarę Mszy, aby „pozostawić Kościołowi, swojej ukochanej Oblubienicy, ofiarę widzialną (według wymagań natury ludzkiej)”, która „będzie … reprezentowała ofiarę krwawą, która miała wypełnić się jeden raz na krzyżu”. To właśnie ten widzialny aspekt Najświętszej Ofiary – słowa, postawy i gesty – stanowią liturgię Mszy, „największą poezję, jaka była kiedykolwiek i która jest odblaskiem Boga”, według wyrażenia Juliena Greena.

  Celem niniejszej książki jest podzielenie się z wiernymi katolikami naszym zachwytem wobec tej liturgii przekazywanej przez naszą matkę święty Kościół – ale także przedstawienie jej chrześcijanom prawosławnym i reformowanym, a także każdemu człowiekowi szukającemu prawdy i piękna. O ile głęboka rzeczywistość jest z istoty ta sama w każdej Mszy odprawianej w sposób ważny (gdyż zawsze mamy tam do czynienia z obecnością i działaniem człowieka-Boga), jej ramy – czyli liturgia – zmieniają się wraz z czasem i przestrzenią, i z tego powodu używa się obecnie w Kościele różnych mszałów.

  Przewodnik po Mszy świętej – to komentarz do części stałych Mszy, oparty na edycji mszału, dokonanej przez bł. Jana XXIII w 1962 roku i stanowiącej nadzwyczajną formę rytu rzymskiego. Jednak zasadnicza część tego, co tu powiedziano, dotyczy każdej Mszy, niezależnie od jej obrządku. (...)

  Specyfikacja
  Okładkatwarda
  ISBN978-83-7864-104-9
  Okładkatwarda
  Liczba stron346
  Wymiary175 x 240 mm
  AutorJean-Denis Chalufour OSB
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu