Post jako praktyka duchowa. Ojcowie Kościoła o poście

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 434738
29,90 zł
24,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Wybór tekstów Ojców Kościoła jest poświęcony znaczeniu postu w życiu chrześcijańskim. Wśród autorów pism są między innymi: Św. Bazyli Wielki, Św. Augustyn, Św. Piotr Chryzolog, Tertulian. Większość tekstów została po raz pierwszy przetłumaczona na język polski.

Wyboru i opracowania dokonał wybitny patrolog o. prof. Leon Nieścior OMI. W obszernym wstępie wprowadza czytelnika w historię i teologię postu w Kościele. W jaki sposób i w jakie dni pościli pierwsi chrześcijanie? Jak wyglądała dieta Ojców Pustyni? Jaki jest duchowy wymiar postu?

Ten, który pości, powinien być wstrzemięźliwy pod każdym względem, a przede wszystkim powinien powściągać język. Nie samo tylko powstrzymywanie się od pokarmów nazywa się postem, ale podczas postu powinieneś wystrzegać się mściwości, popędliwości, gniewu, zazdrości, kłótni, walki, kłamstwa, zawiści, obmowy.[...] Korzystniejsze jest dla ciebie jedzenie mięsa i picie wina od podgryzania ludzi językiem. [...] Ten, kto pości, powinien przede wszystkim powstrzymywać język od paplania, podstępów, potwarzy, wyśmiewania i kpin. Inaczej lepiej, żeby nie pościł, bo drwi z samego siebie.

Pseudo-Euzebiusz z Aleksandrii

Specyfikacja
ISBN 978-83-8043-473-8
Okładka miękka
Liczba stron 220
Wymiary 140 x 200 mm
Rok wydania 2019
Znaczniki produktu
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: