Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Polski Dwór. Album

  Kod katalogowy: K05088
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Niezwykły pejzaż polskiej dworskości. Wspomnieniowy album o 34 najpiękniejszych polskich dworach w obiektywie znakomitego fotografa Stanisława Markowskiego.

  Dwór polski. Ileż w tych dwóch słowach tęsknoty. Ileż spokoju i zadumy, siły i delikatności, a także wiary w trwanie przez wieki (mój Boże!). Ten szczególny polski dom rodzinny był rozrzucony po całej Wielkiej Rzeczypospolitej. Ten na kresach wschodnich odszedł bezpowrotnie. Ten w obrębie współczesnych granic Polski ocalał w formie szczątkowej. Dziś jego wizerunek przetrwał bardziej jako wspomnienie i legenda niż rzeczywistość. Powspominajmy więc, spróbujmy przywołać go przed oczy. Pozbierajmy pozostałe jeszcze okruchy, pozlepiajmy.

  Dwór polski. Iluż malarzy inspirował, ileż poezji mu poświęcono, ileż literatury urodziło się w jego pachnących żywicą i zasuszonymi kwiatami wnętrzu. Iluż przyszłych bohaterów, a i męczenników za Ojczyznę wychował, wyhołubił, pobłogosławił. Ileż serc zaszczepił miłością do Ojczyzny szczególną...

  Dworem polskim zauroczył mnie mój ojciec-artysta malarz, dla którego polski pejzaż z jego ginącymi wioskami, kapliczkami, kościółkami i dworkami był wielką pasją, wielką miłością. Całe dzieciństwo spędziłem pośród zapachu olejnych farb. Dla mnie lasy, łąki i zboża pachniały również farbami. Te wyczarowane pędzlem ojca łany zbóż, parujące wilgotną mgłą stogi siana, odbijające złoto wschodu słońca mokradła, niebiesko-czerwony śnieg o zachodzie, spokój i cisza nocy były i są dla mnie nadal natchnieniem i zachętą.

  Dwór polski pozostał częścią tej ziemi, częścią naszego o niej myślenia, częścią nas samych, zapisem odziedziczonym z krwią przodków. Nie było mi dane w nim żyć, ale tym bardziej zapragnąłem poznać go bliżej i pozostawić ślad na fotograficznej kliszy.

  Stanisław Markowski

  Stanisław Markowski, fotograf, muzyk i poeta, urodził się w 1949 roku w Częstochowie. Fotografowaniem zainteresował go jego ojciec, który był artystą malarzem i muzykiem.

  Obiektami artystycznych zainteresowań Stanisława Markowskiego są krajobrazy, architektura, a także ludzie. W latach osiemdziesiątych dokumentował walkę narodu polskiego o wolność. Fotografował również pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Ma on w swym dorobku ponad 20 albumów autorskich. Do najbardziej znanych należą: Drogami świętego Franciszka z Asyżu, Ziemia Zbawiciela, Ziemia Apostołów Pawła i Jana, Ziemia Apostoła Pawła, Pejzaż święty. Polskie kościółki drewniane, Krakowski Kazimierz, Dwór polski, Skarby Jury, Klimaty Krakowa, Nad zamkami Polski.

  Stanisław Markowski jest laureatem nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego przyznawanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy, nagrody w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy, otrzymał również medal im. Jana Bulchaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii, a także I nagrodę za fotografię „Pieta polska” ukazującą matkę ks. Jerzego Popiełuszki nad trumną syna.

  Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i tworzy w Krakowie.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-7864-144-5
  Okładkatwarda
  Liczba stron192
  Wymiary210 x 295 mm
  AutorStanisław Markowski
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu