-13%

Polska. Dwanaście wieków

Special Price 129,00 zł   Normalna cena 149,00 zł Oszczędzasz 20 zł
Najniższa cena z 30 dni: 129,00 zł
Dostępność: W magazynie
Więcej informacji
ISBN 978-83-7553-374-3
Numer katalogowy 533743
Wymiary 235 x 270 mm
Okładka twarda, obwoluta
Ilość stron 368
Rok wydania 2023

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z autorami tej książki wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką - jest z czego być dumnym! Wędrówka ta szybko okazuje się wielką przyjemnością, bowiem fotografie Adama Bujaka, starannie dobrane, zachwycają swą urodą. Artysta szukał nieraz ujęć niezwykłych, starając się dorównać dawnym mistrzom architektury i sztuki, których dzieła uchwycił w swoim obiektywie.

Wydawca postanowił wzbogacić warstwę ilustracyjną atrakcyjnym tekstem. Zaprosił więc do współpracy jednego z najwybitniejszych historyków polskich, prof. Wojciecha Polaka. Jest to autor, który nie tylko dysponuje olbrzymią wiedzą, ale także pisze literacko, zręcznie posługuje się piórem - świetnie się go czyta. To nie są krótkie, zdawkowe teksty, jakie zazwyczaj umieszcza się w albumach. Gdyby zsumować opisy poszczególnych stuleci, okaże się, że mamy w ręku świetne kompendium wiedzy na temat całych dziejów naszej Ojczyzny.

Bardzo ciekawe w tej nietypowej książce jest to, że autor zdjęć Adam Bujak, który zjeździł Polskę wielokrotnie wszerz i wzdłuż, zdecydował się sfotografować również obiekty mało znane, a jakże piękne i cenne. Dzięki temu dokonujemy prawdziwych odkryć. Obok Wawelu, dawnych katedr, Łazienek Królewskich czy innych wspaniałych, popularnych zamków lub świątyń spotykamy np. mały kościółek w Dziekanowicach z romańskim prezbiterium z XI w., czy ufundowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy. Zaglądamy do wspaniale przyozdobionych chat ludowych w Zalipiu lub do XII-wiecznych kopalń soli w Bochni i Wieliczce. Patrzymy ponadto na najwyższy drapacz chmur w Unii Europejskiej wybudowany w Warszawie zaledwie parę lat temu. W albumie jest aż 600 zdjęć, a co jedno, to ciekawsze.

Autorzy starali się oddać bogactwo naszego narodowego dziedzictwa. Nie było to zadanie łatwe, ale udało im się. Zapraszamy zatem wraz z nimi do wędrówki po kartach tej książki - do fascynującej wędrówki po Polsce!
Spis treści:
Prapolska
Wiek X
Początki państwa polskiego
Wiek XI
Od Bolesława Chrobrego do Władysława Hermana
Wiek XII
Rządy Bolesława Krzywoustego i początki rozbicia dzielnicowego
Wiek XIII
Droga do zjednoczenia państwa polskiego
Wiek XIV
Zjednoczone królestwo
Wiek XV
Potęga monarchii jagiellońskiej
Wiek XVI
Saeculum Aureum
Wiek XVII
Wiek Srebrny
Wiek XVIII
Czasy saskie, oświecenie i utrata niepodległości
Wiek XIX
Walka o wolność
Wiek XX
Od niepodległości do niepodległości
Wiek XXI
Co dalej

Inni klienci kupili również