Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Pełzająca wojna. Quo vadis, ukraino?

  Wydawnictwo: Wydawnictwo M
  Kod katalogowy: 958416
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Ta dziwna wojna, w której agresor chce pozostać anonimowy, choć wszystkie dowody świadczą przeciw niemu, nazwana została konfliktem hybrydowym lub wojną pełzającą. Dopiero od 27 maja 2014 roku, kiedy wybory wygrał prezydent Petro Poroszenko i zaczęła się regularna ofensywa ukraińskich wojsk, przede wszystkim w Doniecku, można mówić o konsekwentnej walce z okupantem. Do tego czasu wszystko, co działo się w ogniskach zapalnych konfliktu, zdawało się być dwuznaczne.

  Logika dotychczasowych wojen, nawet tej z lat 90. XX wieku na Bałkanach, przypominała wyrazistą kompozycję tragedii antycznej: był prolog, punkt kulminacyjny, epeisodiony i stasimony i na końcu epilog, który kończył konflikt. Pełzająca wojna nie ma ani początku, ani końca, nie ma regularnej armii i dowódców znanych z nazwiska - jest punktowa i pozornie pozbawiona planu, wprowadza chaos i dezinformację we wszystkich sferach życia. Jeśli w czymkolwiek przypomina kompozycję antycznej tragedii, by pozostać przy tej analogii, to są to dwa aspekty: kommos, a więc lamentacje - do tego od początku ogranicza się głos Unii Europejskiej - i opłakiwanie „niebiańskiej sotni” na Majdanie, przy rozdzierających dźwiękach melodii powstałej nad falami Cisy.

  Czy pełzająca wojna jest barbarzyństwem bez reguł, punktów kulminacyjnych i pozostawia - zamiast katharsis wieczny niesmak i poczucie krzywdy?

  Specyfikacja
  ISBN978-83-7595-841-6
  Okładkamiękka
  Liczba stron128
  Wymiary140 x 200 mm
  AutorAgnieszka Korniejenko
  Rok wydania2014
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *