Ostatni Rzymianie

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
29,90 zł
14,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Powieść z czasów Teodozjusza Wielkiego

Jest rok 391. Pod panowaniem Teodozjusza Imperium Rzymskie, targane wewnętrznymi walkami, zmierza ku rozpadowi. Chrześcijanie wspierani przez tron cesarski zdobywają dominację. Jednak w Wiecznym Mieście żyją nadal czciciele dawnych bogów, w pogańskich domach i świątyniach jeszcze płonie święty ogień. W Rzymie ogarniętym niepokojem chrześcijański wódz legionów poznaje dziewiczą kapłankę Westy, która nie może być nawet dotknięta przez mężczyznę...

Pałac Aureliusza Symmacha, stojący przy ulicy Tryumfalnej w Rzymie, otworzył pierwszego listopada roku trzysta dziewięćdziesiątego pierwszego po Chrystusie bramy swoje na oścież dla krewnych, przyjaciół i klientów.

Ogromny dom tonął od dachu do progu w wieńcach z mirtu i bluszczu. Cały tydzień stroili go niewolnicy. Na kolumnach portyku, okręconych zwojami winogradu, rozpięli białe kobierce, wody fontann zaprawili olejkami, ścieżki ogrodu pokryli liliowym kwiatem szafranu.

Jeszcze zmrok wieczorny nie starł ze szczytów świątyń i gmachów rządowych ostatnich odblasków zachodzącego słońca, kiedy w mieście zaroiło się jak w ulu na wiosnę. Wcześniej niż zwykle zamykali kupcy sklepy, zwijali handlarze stragany, odkładali rzemieślnicy narzędzia. Kto posiadał, jako wolny obywatel, prawo noszenia togi, ten zarzucał ją na siebie i opuszczał dom, aby się połączyć z tłumem, który płynął wszystkimi ulicami ku Bramie Kapeńskiej. Zamożniejsi, mogący płacić za miejsca wygodne, sadowili się na rusztowaniach zbudowanych wzdłuż chodników.

Cały Rzym pogański chciał wziąć udział w uroczystości jaka się odbywała w pałacu Symmacha. Bo ten możny pan, słynny mówca i pisarza, najbogatszy senator Italii, konsul na rok bieżący, bronił z narażeniem mienia i życia bogów narodowych. Nawet gniewu imperatora Teodozjusza nie ulękła się jego gorliwość.

Fragment pierwszego rozdziału

Pozycja aktualnie niedostępna w sprzedaży

Specyfikacja
ISBN 978-83-61060-99-4
Okładka miękka
Liczba stron 474
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Teodor Jeske-Choiński
Rok wydania 2009
Znaczniki produktu
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również:

Stygmatyk

29,90 zł 9,90 zł

Boska komedia

59,90 zł 29,90 zł

Pierścień rybaka

29,90 zł 24,90 zł