Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Nie tylko Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach

  Wydawnictwo: Zona Zero
  Kod katalogowy: 814165
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 54,90 zł
  49,90 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 49,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Kontynuacja bestsellerowej publikacji „Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach...” za którą Sebastian Warlikowski otrzymał nagrodę w konkursie na historyczną książkę 2019 roku.

  Sowiecki system obozów karnych został założony tuż po rewolucji październikowej. Zalążkiem gułagu jako miejsca izolowania i niewolniczej pracy więźniów politycznych był obóz założony w 1923 roku na Wyspach Sołowieckich.
  Łagry powstawały na słabo zaludnionych obszarach, gdzie budowano ważne obiekty przemysłowe lub transportowe. Modelowym przykładem wykorzystywania pracy niewolniczej była budowa kanału Biełomor (1931-1932). W styczniu 1935 roku w łagrach przebywało już ponad milion więźniów, a w 1938 były to już dwa miliony. Panowały tam surowy klimat i nieludzkie warunki bytowe - pracę przerywano dopiero przy -54 stopniach Celsjusza.
  Z łagrów nie było ucieczki. Więźniów pilnowali bezwzględni strażnicy w mundurach i kryminaliści stanowiący swoistą elitę obozu. Praca ponad siły i głodowe racje żywnościowe, powodowały, że odsetek śmiertelności w łagrach był przerażająco wysoki.

  Pierwsi Polacy zaczęli trafiać do sowieckich obozów zagłady w latach 30. w ramach tzw. akcji polskiej. Po zagarnięciu wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez Sowietów w 1939 roku w dalekie ostępy zaczęto deportować tysiącami „polski element kontrrewolucyjny”; inteligencję, patriotów, zamożnych gospodarzy i ziemian.

  Niniejsza książka zawiera w większości nigdy niepublikowane relacje tych, którzy przetrwali białe piekło sowieckich obozów. Mimo że jej bohaterowie przeżył i wrócili do ojczyzny to groza łagrów odcisnęła w ich duszach trwałe piętno.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-66814-16-5
  Okładkamiękka
  Liczba stron528
  Wymiary150 x 230 mm
  AutorSebastian Warlikowski
  Rok wydania2021
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu