Albumowa forma wypowiedzi jest zawsze autorska, czemu sprzyja zarówno subiektywizm w doborze materiału ilustracyjnego, jak i konieczność stosowania skrótów myślowych. O ile łatwiej utrwalają się w pamięci wielkie wydarzenia naszej historii, jeżeli czytelnik będzie mógł o nich nie tylko przeczytać, ale też zobaczyć je na ilustracjach. Zamieszczone portrety władców, mapy i diagramy stanowią integralną część treści zawartych w książce - służą jej wzbogaceniu. Dzięki temu albumowi możemy obserwować Polskę Jagiellonów przez pryzmat dziejów innych krajów, dynastii, narodów. Przejrzysta struktura książki i zawarta w niej wiedza są doskonale uporządkowane. Sądzę, że album tyleż piękny co mądry dobrze posłuży tym, którzy zechcą poznawać nasze dzieje. Życzę miłej lektury.
mgr Barbara Witkowska
„Z okruszynami młodości - co robić?” Ta, już trzecia książka Dariusza Wizora jest wspaniałą odpowiedzią na słowa poety. Szkolne pasje i zainteresowania Kolegi rozwinęły się w profesjonalne, barwne i wciągające studium historyczne. To niebanalnie podana wiedza, rozbudowana ciekawostkami, bogato ilustrowana przybliża czytelnikowi fakty zwykle nieobecne w szkolnych podręcznikach. Przepiękne wydanie serii dodatkowo zachęca do lektury.
mgr Anna Wystrychowska
Na jagiellońskim brzegu historii to książka o rządach dynastii Jagiellonów. Kolejni władcy są w niej przedstawiani na tle swojej epoki. Jest to lektura bardzo wciągająca, albowiem czytelnicy znajdą tu nie tylko fakty historyczne, ale również ciekawostki i anegdoty z życia władców. Książkę wzbogacają odpowiednio dobrane teksty źródłowe oraz fotografie. Niewątpliwie oprócz merytorycznej wartości, dużą zaletą książki jest przejrzysty sposób prezentacji treści, a także niebanalny, swobodny, gawędziarski styl narracji. Na jagiellońskim brzegu historii to książka, którą trzeba przeczytać. Gorąco polecam!
dr Jerzy Cieślik
Tym razem dr Dariusz Wizor postanowił opowiedzieć o Jagiellonach i ich epoce. Epoce, która była fascynującym okresem dziejów państwa polsko-litewskiego i jednocześnie okresem przejściowym między Polską dynastyczną a Polską demokracji szlacheckiej. Podobnie jak we wcześniejszych książkach autor robi to w sposób niezwykle ciekawy. Jasna i żywa narracja czyni z tej książki dobry przewodnik, który pozwala wybrać się w fascynującą podróż historyczną. Może ona być również świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej na lekcjach historii. Z książką - historycznym esejem - można zasiąść w zimowy wieczór przy kominku lub w letnie popołudnie na werandzie. Bo właśnie forma eseju, oprócz merytorycznych treści i bogatej szaty graficznej, jest jej największym atutem. Pozwoliła autorowi połączyć szersze spojrzenie na epokę Jagiellonów z ciekawostkami i dykteryjkami. To one sprawiają, że Jagiellonowie i ludzie tamtych czasów stają nam przed oczami jak żywi. To książka dla każdego!
mgr Michał Osypowicz