Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Między młotem a swastyką

  Wydawnictwo: Capital
  Kod katalogowy: 037207
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Major Władysław Kołaciński urodził się 10 marca 1911 r. w Piekarach, niewielkiej wsi koło Bełchatowa, w wielodzietnej, głęboko patriotycznej rodzinie chłopskiej (wszyscy starsi bracia służyli w Legionach Piłsudskiego). Dzięki uporowi i wsparciu rodziny ukończył Szkołę Rzemiosł Tow. Salezjańskiego w Łodzi. Służbę wojskową odbył w Marynarce Wojennej, pływając na ORP „Burza”. Następnie pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. bronił Wybrzeża. Odznaczył się w walkach o Kępę Oksywską, awansując na dowódcę kompanii. Po kapitulacji spędził w niewoli kilka miesięcy.

  W czerwcu 1940 r., po powrocie w rodzinne strony, wstąpił do podziemnej Narodowej Organizacji Wojskowej, w której ujawnił zdolności organizatora. Objął dowództwo struktur konspiracyjnych w kilku gminach w powiecie piotrkowskim. Zagrożony, po aresztowaniu brata Józefa, przeniósł się w marcu 1943 r. do Częstochowy. Po rozłamie w NOW znalazł się w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych. Objął kierownictwo dywersji w powiecie włoszczowskim, a następnie stanowisko komendanta Okręgu VI. W lipcu 1943 r. został aresztowany przez Gestapo. Po ciężkim śledztwie w więzieniu w Częstochowie, zbiegł z transportu do Oświęcimia. Po powrocie do konspiracji we wrześniu 1943 r. „Żbik” stanął na czele jednego z najliczniejszych oddziałów leśnych NSZ. Szybko wsławił się licznymi akcjami przeciwko Niemcom i skutecznym zwalczaniem rodzimego bandytyzmu. W czerwcu 1944 r. oddział Kołacińskiego został włączony jako 5. kompania I batalionu do 204. pp NSZ, a od sierpnia 1944 do stycznia 1945 wchodził w skład Brygady Świętokrzyskiej.

  Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, „Żbik” pozostał w kraju i przez ponad pół roku prowadził walkę zbrojną z Sowietami i komunistami, operując głównie w pow. piotrkowskim. Tropiony przez NKWD i UB we wrześniu 1945 r. rozwiązał oddział, a sam przedostał się na Zachód i wstąpił do II Korpusu gen. Andersa. Służył w Batalionie Komandosów, a następnie w kompaniach wartowniczych na terenie okupowanych Niemiec. W 1950 r. wyemigrował do USA i na 40 lat osiadł w Chicago. Działał w polonijnych organizacjach społecznych i charytatywnych. W 1990 r. powrócił do Polski. Zmarł 8 listopada 1995 r. w Płocku.

  Niniejsza edycja jest trzecim od 1961 r. wydaniem wspomnień „Żbika” w najnowszym opracowaniu Leszka Żebrowskiego, znakomitego historyka formacji zbrojnych ruchu narodowego.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-64037-20-7
  Okładkatwarda
  Liczba stron336
  Wymiary170 x 250 mm
  AutorWładysław Kołaciński „Żbik”
  Rok wydania2018
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *