Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Księża wobec opieki - oprawa miękka

  Wydawnictwo: Znak
  Kod katalogowy: 008032
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt badań prowadzonych przez autora w archiwach IPN. Dotyczyły one inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Autor opisuje postawy duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te wyglądały rozmaicie w różnych okresach PRL-u: od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, jak np. obietnice życiowych udogodnień. Zdecydowana większość duchownych potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Z kolei wśród tych, którzy zgodzili się na współpracę, było wielu takich, którzy potrafili ją zerwać. Omawiając poszczególne przypadki, autor sięga nie tylko do esbeckich dokumentów, ale również do wiedzy pochodzącej z innych źródeł.

  Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur. 1956) jest duchownym archidiecezji krakowskiej, opiekunem osób niepełnosprawnych intelektualnie i duszpasterzem Ormian w Polsce południowej. W latach 70. i na początku 80. współpracował z opozycją antykomunistyczną. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Nie mogąc kontynuować studiów z powodu odmowy wydania paszportu, związał się z Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Nowej Hucie Mistrzejowicach. W 1985 roku został dwukrotnie napadnięty i pobity przez tzw. nieznanych sprawców. W maju 1988 roku towarzyszył z posługą duszpasterską strajkującym robotnikom Huty im. Lenina i przeżył pacyfikację kombinatu. Jest współtwórcą i prezesem Fundacji im. Brata Alberta.

  Jego pasją jest historia i literatura. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez wybitnego historyka Kościoła ks. prof. Bolesława Kumora i pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską. Jest autorem szeregu artykułów historycznych, a także książek: Biskup ormiański Izaak Isakowicz „Złotousty”(Kraków 2001) oraz Słownik biograficzny duchownych ormiańskich w Polsce (Kraków 2001).

  Specyfikacja
  ISBN978-83-240-0803-2
  Okładkamiękka
  Liczba stron590
  Wymiary160 x 230 mm
  Autorks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
  Rok wydania2007
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *