Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Królowie zachodu słońca

  Wydawnictwo: Arcana
  Kod katalogowy: 350572
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 36,90 zł
  14,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Henryk Skwarczyński ur. w 1952 w Felicjanowie k. Koluszek. Były wykładowca Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. Jako pisarz amerykański debiutował w roku 1995 w antologii Paris Transcontinental opowiadaniem A Poet, Gamblers, and Blackjack. W Polsce ukazała się m.in. Uczta Głupców i Garota, a w Stanach Zjednoczonych ostatnio pod nome de plume Henryk Zadora, powieść Green Sea of Darkness. Pisarz mieszka na przedmieściach Chicago w La Grange.

  „Sądziłem, że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji, bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów”, pisał Zbigniew Herbert w Barbarzyńcy w Ogrodzie. Henryk Skwarczyński w Królach Zachodu Słońca oprowadza po Sewilli, Maderze, dopływa do archipelagu San Blas. Jego Ucztę Głupców nazwał Andrzej Leja w „Warszawskiej Gazecie” fenomenalną. Marek Nowakowski napisał posłowie do Majaków Angusa Mac Og. Lech Kaczyński po lekturze Z Różą i Księżycem w Herbie wysłał autorowi list, dostarczony przez kancelarię prezydencką.

  Wojciech Chmielewski konstatował w artykule Samotnik z La Grange, „że panuje zadziwiająca cisza wokół pisarstwa Henryka Skwarczyńskiego”. Podobnie pisał we wstępie do Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza, współautor przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie, profesor Marek Chodakiewicz.

  W Ameryce potomek Machiavellego, pisarz Keith Botsford, dowodził, że czytanie Skwarczyńskiego to uczta. Dodajmy, uczta na miarę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, z którego upamiętniającej go tablicy, usunięto słowo antykomunista, jakby obawiając się, że pisarz zmartwychwstanie z wykopanej nocą przez NKWD trumny, dopełniając mocy tego, co w ponad tysiącletniej kulturze poczyniło słowo.

  Kapitan Andrew W. Piotrowski

  Specyfikacja
  ISBN978-83--65350-57-2
  Okładkatwarda
  Liczba stron144
  Wymiary150 x 220 mm
  AutorHenryk Skwarczyński
  Rok wydania2020
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *