W drugiej połowie sierpnia 2015 roku odbyła się pielgrzymka do Kazachstanu zorganizowana przez Biuro Pielgrzymkowe Księży Marianów.
Zarządzone przez Stalina deportacje, trwające ponad dwie dekady, od początku lat trzydziestych do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, spowodowały ogromny napływ ludności do tego kraju, wśród której znaczny odsetek stanowili katolicy, głównie Polacy. Wygnańcy doczekali się kapłanów, którzy - wbrew groźbom i karom - spieszyli z opieką duszpasterską.
Podróżując po Kazachstanie, natrafiliśmy na liczne ślady tamtych przeżyć, znaczone grobami na stepie, a przede wszystkim kaplicami i kościołami, które wyrosły w ostatnich dziesięcioleciach.
Wszędzie spotykaliśmy potomków Polaków deportowanych kilkadziesiąt lat temu. Jedni marzą czy myślą o powrocie do Ojczyzny, dla innych Ojczyzną stał się Kazachstan, gdzie założyli rodziny. Jedni i drudzy przyjmują przybyszów z Polski, zwłaszcza pielgrzymów, z ciekawością, życzliwością i staropolską gościnnością.
Książka ukazuje się w kontekście przygotowań do beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, czczonego jako Apostoł Kazachstanu, zaplanowanej na 11 września 2016 roku w Karagandzie.