Chińska waluta cyfrowa - planowana i wdrażana od wielu lat. Kraj za wielkim murem stał się praktycznie bezgotówkowy
• pierwsza część niniejszej książki przedstawia aktualny stan transakcji bezgotówkowych w chinach i opisuje ich konsekwentny rozwój.
• druga tłumaczy koncepcję waluty cyfrowej i jej implementację w kraju środka.
• część trzecia zawiera analizę ukazującą, jak rozliczenia elektroniczne zmieniły relacje człowiek-pieniądz w chińskim społeczeństwie.
Czy te relacje ogarną cały świat?
„Koniec gotówki” To najlepsze wprowadzenie do świata chińskich płatności cyfrowych, które będą miały wpływ na nas wszystkich w nadchodzących dziesięcioleciach. To książka niezbędna dla każdego, kto interesuje się tym, jak będzie wyglądał światowy ład w xxi wieku.
dr Lauren A. Johnston
specjalistka SOAS China Institute w Londynie i założycielka New South Economics
W czasach wielkich technologicznych, społecznych i geopolitycznych zmian (które nie omijają także polski) oraz rekonfiguracji globalnego ładu, a także pod względem wszystkich aspektów naszego życia książka ta jest z pewnością warta uwagi. Polecam.
Radosław Pyffel
Ekspert ds. Azji, były członek Rady Dyrektorów
Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych z ramienia RP
Dlaczego cyfrowy juan nie jest kryptowalutą? Jaka jest przyszłość dolara, kryptowalut? Z czego bierze się przewaga technologiczna Chin nad Zachodem, również w obszarze innowacyjności? Na te i inne pytania pozwala odpowiedzieć „koniec gotówki” Turrina. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą się odnaleźć w świecie niedalekiej przyszłości bazującym na nowych technologiach.
Leszek Ślazyk
Instytut Badań Chin Współczesnych
Specjaliści od technologii piszą o technicznych komponentach cyfrowego juana w oderwaniu od ich wpływu na bankowość. Bankowcy debatują nad zamachem na hegemonię dolara. Żadna z tych grup nie docenia wybuchowej mieszanki technologii, finansów i polityki rządu, która za chwilę eksploduje w Chinach i na zawsze zmieni nasz świat.
Richard Turrin