Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Kodeks wojskowy Piotra I z 1716 roku

  Kod katalogowy: 746238
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Od ponad dwóch dekad bardzo intensywnie rozwija się w Polsce historia wojskowości. Co szczególnie istotne prowadzone badania nie sprowadzają się jedynie do odtwarzania dziejów wojen, kampanii czy bitew, a prowadzone są na wielu płaszczyznach tematycznych, co sprawia, że mamy do czynienia z rzeczywistymi badaniami nad historią wojskowości. Często powraca się przy tym do zagadnień, którymi zajmowali się badacze polscy w XIX w. i pierwszej połowie XX w., a tym samym na pozór wydawałoby się, że zostały dobrze opracowane. Zalicza się do nich historia prawa wojskowego z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Prace kilku historyków i historyków prawa, wśród których warsztatowo i od strony sumienności prowadzonych badaniach wyróżnia się Karol Łopatecki, dowodzą jednak, że wciąż jest to zagadnienie badawcze rozwojowe w historii wojskowości, zwłaszcza, gdy weźmie się po uwagę, że praktycznie wszystkie prace, których górną granicą chronologiczną jest koniec XVIII w., dotyczącą polskiego prawa wojskowego. Tymczasem w badaniach polskich badaczy, tak historyków zawodowych, jak i pasjonatów, coraz częściej poruszane są zagadnienia z zakresu historii wojskowości europejskiej, a w odniesieniu do XIX w. i XX w. także powszechnej. Jednym z historyków młodszego pokolenia, który zajmując się epoką nowożytną wyszedł poza badania nad dziejami militarnymi Polski jest Paweł Krokosz, specjalizujący się w historii wojskowości rosyjskiej pierwszych dekad XVIII w.Wspólna praca obu wymienionych powyżej historyków zaowocował powstaniem niezwykle interesującego, a co więcej nowatorskiego w polskiej historiografii wojskowej wydawnictwa źródłowego.

  z recenzji prof. dra hab. Tomasza Ciesielskiego

  (Instytut Historii, Uniwersytet Opolski)

  Pierwsze wydanie Kodeksu wojskowego Piotra I miało miejsce w Gdańsku w 1716 r. W 300.

  rocznicę tego wydarzenia polscy historycy - Paweł Krokosz i Karol Łopatecki podjęli się jego edycji źródłowej. Książka ta stanowi doniosły wkład w badania naukowe nad okresem w dziejach, kiedy w najważniejszych krajach Europy Środkowo-Wschodniej panowali władcy - Piotr I, Karol XII i August II. Niniejsze opracowanie uwzględnia wyniki wszystkich prowadzonych dotąd badań w nauce europejskiej, w których Kodeks wojskowy 1716 roku nie jest omawiany bezpośrednio. Poczynione we wstępie ustalenia oraz nowa interpretacja istniejących dotychczas źródeł zasługują na uwagę.

  Na chwilę obecną dzieło Pawła Krokosza i Karola Łopateckiego jest najbardziej znaczącym studium w światowej historiografii Kodeksu wojskowego 1716 roku. Zawarte zostały w nim zarówno ustalenia poczynione przez historyków i prawników badających ten pomnik myśli prawnej w minionych stuleciach, jak i nowe spostrzeżenia. Zamieszczona w książce bibliografia stanowi w chwili obecnej najpełniejszy zbiór wydanych drukiem publikacji dotyczących poruszanej tematyki. Edycja tak pokaźnego dzieła jak Kodeks wojskowy 1716 roku wykazuje na niewątpliwą konieczność kontynuowania badań naukowych, mogących przynieść owocne rezultaty przy zespoleniu wysiłków podjętych przez naukowców zajmujących się rozwojem prawa europejskiego na płaszczyźnie międzynarodowej.

  z recenzji prof. dra Pawła Krotowa

  (Instytut Historii, Uniwersytet Państwowy w Sankt Petersburgu)

  Specyfikacja
  ISBN978-83-65746-23-8
  Okładkatwarda
  Liczba stron376
  Wymiary170 x 240 mm
  AutorPraca zbiorowa
  Rok wydania2016
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *