Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium

  Wydawnictwo: Fronda
  Kod katalogowy: 795532
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Według Kronik Nestora - które są dla Rosjan tym, czym dla nas kronika Galla Anonima - to Lechici założyli miasto, znane teraz jako Moskwa. W latach 1991-2000 rosyjskim hymnem państwowym była stara polska pieśń religijna. Ta szokująca informacja nie jest powszechnie znana, chociaż łatwo można ją znaleźć na stronach Wikipedii. Pierwszym oficjalnym hymnem carskiej Rosji była pieśń Niech rozbrzmiewa grom zwycięstwa, którą skomponował... w roku rozbiorów (1791) nasz człowiek, Józef Kozłowski.

  Z Rosjanami nie zawsze braliśmy się za bary, toczyliśmy wojny jak równy z równym, a później wzniecaliśmy przeciwko nim powstania. To z polskich drukarń przez ponad 120 lat pochodziło rosyjskie słowo drukowane, zaś polscy inżynierowie budowali mosty kolejowe i tworzyli rosyjską sieć dróg żelaznych. To z polskich fabryk pochodziło 90 proc. stalowych szyn układanych potem w dalekich stepach, a nasi przyrodnicy odkrywali Syberię dla światowej nauki.

  W niniejszej książce opowiadamy o tych, którzy wyrośli z polskiego pnia i przyszło im budować obce mocarstwo. Znaczący odsetek stanowili wysokiej klasy fachowcy, którzy za działalność patriotyczną zostali skazani na zesłanie. Inni dobrowolnie związali swój los z imperium Romanowów, nigdy nie wrócili do polskości, odeszli nawet od wiary przodków. Znakomita większość - kiedy było to już możliwe - powróciła jednak pod biało-czerwone sztandary, by tworzyć zręby odrodzonej państwowości po 1919 roku.

  Polką była caryca Katarzyna I, żona Piotra Wielkiego. Niebagatelną rolę w historii Rusi odegrała inna caryca pochodząca z naszego kraju - Helena Glińska została w 1526 roku żoną cara Wasyla III i urodziła mu syna Iwana, znanego później jako Iwan IV Groźny. Ten słynący z okrucieństw car powoływał się na polskie korzenie, gdy kandydował w 1573 roku na elekcyjnego króla Polski.

  Dramaturg Mikołaj Hohoł-Janowski - znany później jako Mikołaj Gogol - wstydził się swojego pochodzenia, chociaż w domu jego rodziców wisiał polski herb Janowskich - Jastrzębiec Kompleks polskości miał również inny pisarz o lechickich korzeniach - Teodor Dostojewski. Z kolei rodzina Rimskich-Korsakowów przez siedem pokoleń żyła na Litwie i nosiła nazwisko Korsak.

  Pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak. Adam Czartoryski. A wiek później pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji bolszewickiej został inny Polak - Wacław Worowski. Ze szlachty smoleńskiej pochodził wielki podróżnik Mikołaj Przewalski (ten od konia Przewalskiego), jak niektórzy twierdzą - prawdziwy ojciec Józefa Stalina.

  Rosjanie o Polskich korzeniach latali nad biegunem, tworzyli teorie lotów międzygwiezdnych, projektowali samoloty. A trzej zostali nawet marszałkmi związku sowieckiego.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-553-2
  Okładkamiękka
  Liczba stron624
  Wymiary150 x 230 mm
  AutorMariusz Świder
  Rok wydania2020
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu