Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Ja nie mam duszy

  Wydawnictwo: Znak
  Kod katalogowy: 059065
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała polska.

  Skandal w kościele w czasach rodzącej się psychiatrii.

  Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przecie wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach -to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

  O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie -gdy prasa ujawniła sprawę - wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero wiele lat później.

  Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?

  150 lat temu dyskusja wokół kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj.

  Natalia Budzyńska - kulturoznawczyni i dziennikarka, autorka reportaży i biografii, nagrodzona Feniksem 201 8 w kategorii eseistyka.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-240-5906-5
  Okładkamiękka
  Liczba stron304
  Wymiary140 x 200 mm
  AutorNatalia Budzyńska
  Rok wydania2020
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *