Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Istota miłości

  Wydawnictwo: Fronda
  Kod katalogowy: 796287
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 69,90 zł
  59,90 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 59,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Pierwsze polskie tłumaczenie książki.

  Dietrich von Hildebrand dopiero około roku 1958 rozpoczął pracę nad książką, która dojrzewała w nim przez całe życie i obejmowała fenomenologiczną analizę miłości. Już w latach 20. - dzięki pracom na temat mężczyzny i kobiety, miłości pomiędzy nimi oraz chrześcijańskiego małżeństwa - stał się niezwykle popularny w katolickim środowisku. Uwagę przyciągała jego wzniosła wizja owej miłości.

  Uznaje się, że Hildbrand był pionierem w głoszeniu nauki na temat podwójnego wymiaru aktu wyraźnie sformułowana później przez II Sobór Watykański w konstytucji Gaudium et spes. Na dalszych etapach swoich dociekań Hildebrand zaprezentował jeszcze obszerniejszą fenomenologię miłości: zarówno analizę miłości małżeńskiej, jak i wszystkich innych rodzajów miłości. Kiedy w 1971 roku ukazała się Istota miłości, została uznana za najbardziej doniosły wkład w dziedzinę fenomenologii miłości od czasu ukazania się w roku 1923 rozprawy Maxa Schelera – Istota i formy sympatii.

  Dietrich von Hildebrand (ur. 12 października 1889 roku we Florencji, zm.26 stycznia 1977 roku w New Rochelle, Nowy Jork) – niemiecki filozof i teolog katolicki zwany przez papieża Piusa XII “XX-wiecznym Doktorem Kościoła”, przez Josepha Ratzingera “jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów”, a przez wicekanclerza III Rzeszy Franza von Papena “wrogiem numer jeden narodowego socjalizmu”.

  Hildebrand urodził się i dorastał we Florencji, zeświecczonej rodzinie protestanckiej. Dopiero w 1914 roku nawrócił się wraz z żoną na katolicyzm i od tego czasu aż do śmierci codziennie przyjmował Komunię Świętą. Za życia Hildebranda ponad stu jego przyjaciół i znajomych zostało katolikami.

  Radykalnie występował przeciw nazizmowi i komunizmowi. Postrzegał oba te systemy jako “bliźniaczych braci w niegodziwości” przejawiających ten sam materializm, to samo ubóstwienie państwa, ten sam totalitaryzm i ten sam ateizm.

  Od roku 1933 stale uciekał przed nazizmem – najpierw do Wiednia, w którym wykładał do 1938 roku. Po Anschlussie Austrii przedostał się do Szwajcarii, a potem do Francji, skąd również musiał się ewakuować po ataku III rzeszy w roku 1940. Przez Portugalię, a potem Brazylię, przedostał się do USA, gdzie podjął pracę wykładowcy filozofii na prywatnym jezuickim Uniwersytecie Fordham w Rose Hill.

  Dietrich von Hildbrand był pierwszym katolickim myślicielem, który odważnie i publicznie bronił encykliki Pawła VI Humanae vitae.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-628-7
  Okładkamiękka
  Liczba stron680
  Wymiary160 x 240 mm
  AutorDietrich von Hildebrand
  Rok wydania2021
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *