Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Gryf

  Wydawnictwo: Fronda
  Kod katalogowy: 791091
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Pałacyk Michla, Żytnia, Wola
  bronią jej chłopcy od Parasola a...
  dowodzi nimi Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”.

  Kim jest ten, który stał się legendą już za młodu? Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy. Wojskowość była wpisana w losy jego rodziny. Wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W kampanii wrześniowej żołnierz 76 Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta w Grodnie. W wieku 19 lat jako jeniec otrzymał od bolszewików wyrok śmierci.

  W ZWZ-AK na Lubelszczyźnie był partyzantem mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go szef Kedywu, gen. August Fieldorf „Nil”. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, gdzie został ciężko ranny. Trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Tam poznał gen. Tadeusza Kutrzebę i rtm. Witolda Pileckiego. Z polecenia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego trafił do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Palestyny i Niemiec. Służył w gwardii przybocznej królowej Elżbiety II i jej rodziny.

  W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. W latach 2009-14 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 r. zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”.

  Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.

  Wielokrotnie ocalił mu życie obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od matki w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięcza Bożej Opatrzności.

  Zmarł 5 stycznia 2017 r. w Warszawie.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-109-1
  Okładkamiękka
  Liczba stron520
  Wymiary160 x 240 mm
  AutorJarosław Wróblewski
  Rok wydania2016
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu