Dziewczyny od Andersa (wyd. 2)

Wydawnictwo: Zona Zero
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 613167
39,90 zł
22,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Przedstawiamy losy 19 dzielnych kobiet, które przeszły szlak bojowy razem z armią Andersa.

Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Wyrwane ze swego dotychczasowego życia przez ślepy los dziejowej zawieruchy, w ekstremalnych warunkach wojennych te zwyczajne dziewczyny stawały się niezwykłe. Amazonki XX wieku, które walcząc z przeciwnościami losu, odkrywały swe nowe powołanie. Walczyły, choć nie to było ich marzeniem.

Dzięki tej książce ich losy przestają być anonimowe i nabierają indywidualnego rysu, który uświadamia nam, jak ważne jest, by te wspomnienia nie zaginęły, by doczekały się swojej publikacji.

Anna Maria Anders

Byłam jedną z pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet Dostałam mundur. Wreszcie czysta, syta i ubrana w coś innego niż łachmany. Miałam buty, pończochy, a nawet grzebień i szminkę do ust. Znów poczułam się kobietą, a nie poniżanym i poniewieranym tłumokiem.

Walki o Monte Cassino zaskoczyły wszystkich bezmiarem ludzkiej krzywdy. Lekarzom i pielęgniarkom w Venafro, gdzie służyła Karola, nie starczało czasu na sen. Zdarzyło się nawet, ze nie odchodziła od stołu operacyjnego przez trzydzieści sześć godzin.

Przez sen usłyszałam przeraźliwy świst, a kiedy przetarłam oczy i usiadłam, było już po wszystkim. Nade mną gwiaździste niebo, a wokół żadnego namiotu, tylko głowy ludzi. Przeszła nad nami trąba powietrzna. Ale przeżyliśmy.

Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „Pestki” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. Pestki po wojnie wylądowały w różnych zakątkach globu; w Afryce, w Australii, w Szkocji, Kanadzie i na Podkarpaciu.

Specyfikacja
ISBN 978-83-94613-16-7
Okładka miękka
Liczba stron 424
Wymiary 160 x 220 mm
Autor Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Rok wydania 2018
Znaczniki produktu
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: