Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

Wydawnictwo: Fronda
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 793897
39,90 zł
31,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Człowiek, który wymyślił architekturę dwudziestego pierwszego wieku. Wizjoner. Artysta. Święty.

Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażenie jakby nie były poddane siłom grawitacji, zdarzały się mu budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego.

Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga - „Wielkiego Architekta”.

Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko - od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w roku 1878 Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Mataró i witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.

Barceloński przemysłowiec, Eusebio Giiell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Guell, Casa Batlló i opus magnum artysty - bazyliki Sagrada Familia.

Tej świątyni Gaudi od roku 1914 poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie. Kiedy wpadł pod tramwaj, ratujący sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga.

Specyfikacja
ISBN 978-83-8079-389-7
Okładka miękka
Liczba stron 312
Wymiary 160 x 230 mm
Autor Przemysław Słomiński
Autor Krzysztof K. Słowiński
Rok wydania 2018
Znaczniki produktu