After Auschwitz

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 436770
39,90 zł
34,90 zł
Sprawdź warunki darmowej wysyłki

Przejmujące świadectwo przetwrania przyrodniej siostry Anne Frank.
Historia, która zaczyna się w miejscu dramatycznego zakończenia Dziennika Anne Frank.

Jeśli duszę ludzką można opisać z niezwykłą wrażliwością, to Eva wie, jak to zrobić, mówiąc o jej sile i kruchości (…) Po sześćdziesięciu latach autorka wreszczie opowiada swoją historię, zdecydowanie wartą przeczytania.

Daily Expres

Autorka, Eva Schloss, była najpierw przyjaciółką, a potem przyrodnią siostrą Annę Frank, której Dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw o Holocauście.

Mieszkały w sąsiednich kamienicach w Amsterdamie zanim zostały zmuszone do ukrywania się. W1944 roku ich kryjówki zostały odkryte i obie dziewczynki wraz ze swoimi najbliższymi trafiły do Auschwitz. Annę nie przeżyła wojny. Z jej rodziny ocalał tylko ojciec, Otto Frank. Evie wraz z matką udało się przetrwać. Otto po wojnie związał się z matką Evy. W ten sposób połączyły się losy tych rodzin, a książka Evy jest w pewnym sensie kontynuacją Dziennika Annę Frank, swoistym Post Scriptum napisanym przez ocalałą z zagłady.

Eva Schloss przez wiele lat nie chciała wracać wspomnieniami do czasów wojny. Książka jest świadectwem odkrywania przeszłości na nowo, pożegnaniem z bliskimi, którzy zginęli. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o tym, co było „after" - „po" - w jaki sposób emocjonalnie i psychicznie udźwignąć to, co się wydarzyło? Jak zbudować szczęśliwe życie na gruzach poprzedniego?

Tę książkę można pochłonąć w jeden wieczór, bo narracja jest dynamiczna i barwna, ale nie da się jej odłożyć potem na półkę. Trzeba sięgnąć po nią jeszcze raz i jeszcze raz, by odkrywać kolejne warstwy tej opowieści. Eva bowiem nie tylko opowiada historię, jakich znamy już wiele, ale rzuca też Czytelnikom wyzwanie. Zmusza nas, byśmy przemyśleli, czy to, co sądzimy o świecie i o człowieku da się obronić wobec takiego doświadczenia.

Specyfikacja
ISBN 978-83-8043-677-0
Okładka miękka
Liczba stron 368
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Eva Schloss
Rok wydania 2020