Szukaj
Wszystkie kategorie
    Menu Zamknij

    Przemilczane ludobójstwo na kresach

    Wydawnictwo: Małe Wydawnictwo
    Kod katalogowy: K01133
    Dostępność: BRAK NA STANIE
    Stara cena: 19,90 zł
    14,90 zł
    Najniższa cena z 30 dni: 14,90 zł
    Wysyłka do
    *
    *
    Shipping Method
    Sposób wysyłki
    Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
    Cena
    Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

    Wstęp do książki:

    Po opublikowaniu serii artykułów w 'Gazecie Polskiej', jak i po licznych wypowiedziach w mediach, na temat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, otrzymałem sporo listów. Po ich lekturze doszedłem do wniosku, że istnieje zapotrzebowanie na przystępną książkę przybliżającą tamte tragiczne wydarzenia, a jednocześnie stanowiącą polemikę z tzw. poprawnością polityczną, która skazuje Kresy i dramaty tam rozegrane na świadome przemilczenie.

    Publikację tę oddaję niniejszym w ręce Czytelników. Zawarte w niej materiały zostały tak dobrane, aby osobom urodzonym po wojnie przybliżyć tragedię, która była udziałem pokolenia ich rodziców i dziadków. Z kolei dla Kresowian będzie to swoistego rodzaju 'podróż sentymentalna'.

    Książka ta została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich składa się ze zbioru felietonów zamieszczanych od stycznia do sierpnia 2008 r. w 'Gazecie Polskiej'. Niektóre z nich zostały znacznie poszerzone. Do felietonów tych dołączonych jest sześć nowych, dotąd niepublikowanych.

    Druga część składa się z opracowania historycznego na temat zagłady wsi Korościatyn k. Monasterzysk, rodzinnej miejscowości moich Dziadków. Opracowanie to było już publikowane w monografii o ludobójstwie na Tarnopolszczyźnie, ale niniejsza wersja jest poszerzona i wzbogacona o przypisy.

    Trzecią część - najobszerniejszą - stanowi dotychczas niepublikowane opracowanie historyczne mordów dokonanych na Ormianach i Polakach w Kutach nad Czeremoszem. Zawarta jest w nim także historia owego miasta, które leżąc na Pokuciu, było jednym z najpiękniejszych zakątków Kresów. Opracowanie to, przygotowywane przez kilka lat, powstało na podstawie relacji świadków i kwerendy w archiwach.

    Publikację zamykają dwa teksty, które na moją prośbę napisali Ryszard Szawłowski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Calgary w Kanadzie i Ewa Siemaszko, która wraz ze swoim ojcem Władysławem jest autorką głośnej monografii historycznej 'Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945'.

    Środki, z których została sfinansowana niniejsza pozycja, pochodzą z honorarium otrzymanego za książkę 'Moje życie nielegalne' oraz z Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę 'Księża wobec bezpieki'.

    Wszystkich Czytelników zapraszam do odwiedzania mojej strony internetowej www.isakowicz.pl, na której oprócz spraw bieżących zamieszczam wiele tekstów o Kresach i Kresowianach, a także o Ormianach. Będę wdzięczny za nadsyłanie wszelkich informacji lub wspomnień, które byłyby mi pomocą przy pisaniu felietonów i obszerniejszych publikacji historycznych.

    Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

    Specyfikacja
    ISBN978-83-922939-8-3
    Okładkamiękka
    Liczba stron175
    Wymiary140 x 200 mm
    Autorks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
    Rok wydania2009
    0.0 0
    Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
    • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
    *
    *
    • Zły
    • Doskonały
    *
    *
    *
    Znaczniki produktu