Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Ostatni Rzymianie

  Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Powieść z czasów Teodozjusza Wielkiego

  Jest rok 391. Pod panowaniem Teodozjusza Imperium Rzymskie, targane wewnętrznymi walkami, zmierza ku rozpadowi. Chrześcijanie wspierani przez tron cesarski zdobywają dominację. Jednak w Wiecznym Mieście żyją nadal czciciele dawnych bogów, w pogańskich domach i świątyniach jeszcze płonie święty ogień. W Rzymie ogarniętym niepokojem chrześcijański wódz legionów poznaje dziewiczą kapłankę Westy, która nie może być nawet dotknięta przez mężczyznę...

  Pałac Aureliusza Symmacha, stojący przy ulicy Tryumfalnej w Rzymie, otworzył pierwszego listopada roku trzysta dziewięćdziesiątego pierwszego po Chrystusie bramy swoje na oścież dla krewnych, przyjaciół i klientów.

  Ogromny dom tonął od dachu do progu w wieńcach z mirtu i bluszczu. Cały tydzień stroili go niewolnicy. Na kolumnach portyku, okręconych zwojami winogradu, rozpięli białe kobierce, wody fontann zaprawili olejkami, ścieżki ogrodu pokryli liliowym kwiatem szafranu.

  Jeszcze zmrok wieczorny nie starł ze szczytów świątyń i gmachów rządowych ostatnich odblasków zachodzącego słońca, kiedy w mieście zaroiło się jak w ulu na wiosnę. Wcześniej niż zwykle zamykali kupcy sklepy, zwijali handlarze stragany, odkładali rzemieślnicy narzędzia. Kto posiadał, jako wolny obywatel, prawo noszenia togi, ten zarzucał ją na siebie i opuszczał dom, aby się połączyć z tłumem, który płynął wszystkimi ulicami ku Bramie Kapeńskiej. Zamożniejsi, mogący płacić za miejsca wygodne, sadowili się na rusztowaniach zbudowanych wzdłuż chodników.

  Cały Rzym pogański chciał wziąć udział w uroczystości jaka się odbywała w pałacu Symmacha. Bo ten możny pan, słynny mówca i pisarza, najbogatszy senator Italii, konsul na rok bieżący, bronił z narażeniem mienia i życia bogów narodowych. Nawet gniewu imperatora Teodozjusza nie ulękła się jego gorliwość.

  Fragment pierwszego rozdziału

  Pozycja aktualnie niedostępna w sprzedaży

  Specyfikacja
  ISBN978-83-61060-99-4
  Okładkamiękka
  Liczba stron474
  Wymiary140 x 200 mm
  AutorTeodor Jeske-Choiński
  Rok wydania2009
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu