Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych

  Wydawnictwo: Fronda
  Kod katalogowy: 795914
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 39,90 zł
  29,90 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 29,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Unikalna książka, która traktuje o codzienności żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiada zarówno o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe.

  Poznajemy ekstremalne warunki życia partyzantów, ich ubiór, wyżywienie, możliwości dbania o higienę osobistą i zdrowie. Dowiadujemy się tez, gdzie kwaterowali, jak odpoczywali, jak wyglądały ich codzienne obowiązki oraz standardowy harmonogram dnia - co ciekawe, bardzo podobny w większości oddziałów.

  Autor opisuje też problem dyscypliny. Nie omija niesubordynacji, grabieży czy uzależnienia od alkoholu - skupiając się na sposobie egzekwowania prawa przez dowódców i na efektach starań o utrzymanie wojskowej karności w jednostce.

  Unikatowa książka Stanisława Płużańskiego powstała na podstawie bogatego materiału źródłowego: wywiadów z ostatnimi żyjącymi żołnierzami, źródeł archiwalnych, dokumentów i wspomnień.

  Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z wyklętymi. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, zaś jej koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-591-4
  Okładkamiękka
  Liczba stron288
  Wymiary160 x 230 mm
  AutorStanisław Płużański
  Rok wydania2021
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu