Album Kościoły gotyckie w Polsce prezentuje najważniejsze świątynie powstałe od połowy XIII do początków XVI wieku. Zebrano tu najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Uzupełniają je teksty analityczne. Prezentując obiekty na ziemiach Polski w jej dzisiejszym kształcie, starano się jednak uwzględnić specyfikę poszczególnych dzielnic i ich zróżnicowanie.
W obecnych granicach Polski znajduje się kilkaset gotyckich kościołów, wśród których są dzieła bardzo wybitne, liczące się w skali Europy Środkowej. Z oczywistych względów w albumie znalazły się przede wszystkim wspaniałe świątynie katedralne, kolegiackie i klasztorne oraz fary wielkich, bogatych miast, chociaż starając się zadośćuczynić zasadzie obiektywizmu, wprowadzono też kilka kościołów mniejszych i na pierwszy rzut oka skromnych, które jednak egzemplifikują niezmiernie ważne i ciekawe zjawiska.
Biorąc pod uwagę okoliczności historyczne i bardzo wyraźne odrębności ziem wchodzących dzisiaj w skład Polski, największy nacisk położono na ziemie dawnego Królestwa Polskiego. Album zaczyna się od prezentacji kościołów Małopolski, która od 1320 roku była rdzeniem odrodzonego organizmu politycznego pozostającego pod panowaniem monarchów z dynastii Piastów, a później Jagiellonów. W kolejnych rozdziałach znalazły się gotyckie świątynie Wielkopolski, Mazowsza i Śląska, który sprawia szczególnie wiele trudności metodologicznych. Przedostatnia część opracowania poświęcona jest terenom dawnego państwa krzyżackiego, bezprecedensowego organizmu politycznego, wokół którego w historiografii narosło wiele mitów i nieporozumień. Prezentację kończą świątynie z Pomorza Zachodniego, które również przynależą do ogromnego regionu artystycznego w basenie Morza Bałtyckiego.
Publikacja stanowi jedną z nielicznych w Polsce pozycji popularnonaukowych poświęconych architekturze średniowiecznej, w której połączono bogaty materiał ilustracyjny z komentarzami analitycznymi dotyczącymi najważniejszych budowli.
Marek Walczak - kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego; w badaniach naukowych koncentruje się na sztuce gotyckiej (głównie rzeźba architektoniczna i snycerka, malarstwo, rzemiosło artystyczne), ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby Piastów i Jagiellonów w Krakowie.
Jerzy Andrzejewski - artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach architektury romańskiej i gotyckiej.