Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Historia medycyny dla każdego

  Wydawnictwo: Fronda
  Kod katalogowy: 795563
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 54,90 zł
  49,90 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 49,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Autorska wersja historii medycyny napisana gawędziarskim stylem, pełna dygresji i osobistych przemyśleń Zdzisława Gajdy – profesora Uniwersytetu Jagielońskiego, wielokrotnego szefa katedry i zakładu historii medycyny.

  Przedwczesna śmierć Stefana Batorego ściągnęła oskarżenia na jego lekarzy, posądzano ich bowiem o otrucie króla na zlecenie Rosji. Dopiero po kilkuset latach współcześni medycy wystawili diagnozę: nieuleczalna choroba nerek.

  Gdy Ludwik Pasteur wprowadził w połowie XIX wieku szczepienie ochronne przeciw wściekliźnie, nauka nie miała jeszcze pojęcia o immunologii i wirusologii. Gdyby czekał na naukowe uzasadnienie swoich poczynań, wielu ludzi straciłoby życie.

  W bitwie pod Waterloo Napoleon - bóg wojny, który zazwyczaj ze wzgórza, siedząc na koniu, wydawał na bieżąco rozkazy i zagrzewał do walki swoich wiarusów - tym razem, zniewolony ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, spędził większość czasu w latrynie. W jakim stopniu choroba cesarza miała wpływ na tragiczny wynik bitwy?

  Skutkiem choroby nadciśnieniowej są zmiany w naczyniach krwionośnych wszystkich narządów, nie wyłączając mózgu. A to prowadzi do zaburzeń koncentracji, osłabienia pamięci, zmian osobowości, trudności w nawiązywaniu kontaktów, zaniku inteligencji. W Teheranie w 1943 i w Jałcie w 1945 roku spotkało się trzech przywódców państw, zarazem trzech poważnie chorych na nadciśnienie.

  (ze wstępu do książki)

  Gawęda o historii medycyny – od epoki, kiedy zeszliśmy z drzew, do czasów, kiedy na powrót zaczęliśmy się do nich przypinać łańcuchami.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-556-3
  Okładkamiękka
  Liczba stron488
  Wymiary160 x 230 mm
  AutorZdzisław Gajda
  Rok wydania2021
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *