Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Granice racjonalności

  Wydawnictwo: Petrus
  Kod katalogowy: 201565
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Stara cena: 39,90 zł
  19,90 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 19,90 zł
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Z okresu, gdy w Europie panował racjonalizm oświeceniowy, ocalały znamienne świadectwa ówczesnego podejścia do świata przyrody. W pamiętnikach osiemnastowiecznych arystokratów podróżujących przez Alpy do Włoch znajdujemy zapiski o tym, iż przy przejeździe przez góry zasłaniali szczelnie okna powozów, aby ich spojrzenia nie drażnił widok dzikiej przyrody. Surowość górskiego pejzażu obrażała swym prymitywizmem poczucie estetyki kształtowane w salonach podczas gawęd o potędze rozumu i geniuszu Newtonowskich Principiów. Głęboki zachwyt pojawiał się natomiast w notatkach z tego samego okresu przy opisach angielskiego pejzażu z dymiącymi kominami fabryk, pierwszymi zwiastunami rewolucji przemysłowej.

  W kilkadziesiąt lat później zwolennicy romantyzmu poddali mocnej krytyce kult rozumu, sławiąc „szlachetnego dzikusa z Alp”, który stroni od zepsucia cywilizacji, odnajduje radość życia wśród jezior i puszcz nieskażonych sukcesami techniki.

  Książka odsłania ogólną wizję, w której ludzka przygoda racjonalnego myślenia odsłania swe piękno, pomimo istnienia lokalnych ograniczeń krępujących racjonalny dyskurs.

  Abp Józef Życiński (1948-2011), arcybiskup metropolita lubelski. Duchowny katolicki, filozof, teolog, publicysta, uważany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów Kościoła w Polsce przełomu XX i XXI wieku, osobę otwartą na odmienności, dialog i działania niekonwencjonalne i nietypowe - tak dla tradycyjnego modelu Kościoła jak i dla wysokiego hierarchy tego Kościoła.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-7720-156-5
  Okładkamiękka
  Liczba stron280
  Wymiary150 x 200 mm
  Autorabp Józef Życiński
  Rok wydania2013
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *