Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa

  Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
  Kod katalogowy: 648499
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  Unikatowy słownik przedwojennej lwowskiej mowy, słynnego bałaku, z którego słynęło to piękne miasto w okresie II Rzeczpospolitej. Niniejsze opracowanie zostało przygotowane przez rodowitego Lwowiaka, który „ni tyłku w gadaniu, ali nawyt w pisaniu" zaciąga jeszcze tamtą mową. Oprócz tłumaczenia bałakowych wyrazów słownik zawiera też zebrane z różnych źródeł przykłady ich użycia w potocznej mowie galicyjsko-lwowskiej, zarówno tej żywej, codziennej, jak również w utrwalonej na piśmie przez sławnych i mniej znanych, a często nawet anonimowych lwowskich autorów. Po raz pierwszy podjęto też próbę przekładu współczesnej polszczyzny na ówczesny język lwowski, dodając słowniczek „z tutejszego na tamtejsze".

  Czego mi naprawdę żal - to lwowskiego bałaku. Bo co tu dużo ukrywać, bo szkoda gadać, czyli właśnie po naszemu szkoden goden, ale niestety skazany jest ten nasz bałak na zagładę i tylko patrzeć, a umrze i nie pozostanie po nim nawet wspomnienie.

  Jerzy Janicki

  Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami ulic, placów i parków Lwowa z lat 20. i 30. XX wieku.

  Stanisław Domagalski - autor specjalistycznych słowników ekonomiczno-handlowych polsko-rosyjsko-ukraińskich, polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich wydawanych przez wydawnictwo REA i Wiedzę Powszechną.

  Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Świat Kresów” pt. Słynny bałak, czyli mowa przedwojennego Lwowa >>. Gościem programu była Joanna Aleksandra Biniszewska, szefowa Muzeum Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej, które objeło patronat nad książką Stanisława Domagalskiego Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa. W audycji można posłuchać przykładów bałaku z tej książki.

  Zapraszamy również do wysłuchania fragmentu audycji Danuty Skalskiej z cyklu "Lwowska Fala", emitowanej w Polskim Radiu Katowice, w której m.in. rozmawia o książce "Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa" z jej autorem - Stanisławem Domagalskim.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-7864-849-9
  Okładkatwarda
  Liczba stron256
  Wymiary140 x 200 mm
  AutorStanisław Domagalski
  Rok wydania2017
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Produkt można ocenić dopiero po jego zakupieniu
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu